Prosinec 2010

Knihy

17. prosince 2010 v 11:54 Zdroje
Jarolímková Stanislava: Co v učebnicích nebývá 2 - aneb Čeští panovníci, jak je (možná) neznáte
Grössingová Singrid-Maria: Sissi - Moderní žena


Císařovnina garderóba

17. prosince 2010 v 11:33 Alžběta Bavorská
Sissi si přinesla jako nevěsta svou garderobu v 25 kufrech, což bylo na tehdejší poměry nic moc.

K výbavě patřily čvery pohádkové plesové šaty: dvoje bílé, jedny růžové a jedny blankytně modré s bílými růžičkami, 17 tzv. pucovacích šatů, 14 prostších hedvábných šatů, 19 letních šatů s bohatým vyšíváním, černé šaty pro případný smutek a samozřejmě takénádherné svatební šaty ze stříbrného moaré s dlouhou vlečkou. Šatník byl doplněn: 113 páry bot ze sametu, atlasu či hedvábí; 3 krinolíny, 7 korzetů, 36 nočních košilek zsissibatistu a krajek, 144 kusů spodního prádla, 14 tuctů hedvábných punčoch 10 nočních kabátků z mušelínu a hedvábí, 12 vyšívaných nočních čepečků, 6 tuctů spodniček z piké, 24 nočních šátků na krk, 24 pláštěnek, 3 koupací košile a 16 klobouků.Při slavnostních příležitostech je střídala dokonce několikrát denně. za Sissiných dob vlastně dekolty nebyly až tak módní, přesto však císařovna měla ve velké oblibě typický oválný dekolt odhalující ramena. Rukávy v té době většinou bývaly nabrány do velkých balónů a sahaly těsně k lokti. Sissi dávala celý život přednost trochu menšímu nabrání, zato měla rukávy bohatě zdobené.Alžběta vydávala na svou garderobu, která navzdory módním trendům musela být jednoduchá , praktická a elegantní podstatně méně peněz. Pravděpodobně od šedesátých let 19. století přestala císařovna nosit spodničku. V zimě nosívala prádlo vyrobené z jemné prací kůže, do něhož se nechávala Alžběta zašít. Toto zašívání se časem stalo jakousi mánií a začalo se používat i na jezdecké oblečení, které si Alžběta - sedíc na koni - nechala šít přesně na míru. Švadlena měla značné problémy jak provést zašití ke spokojenosti dvora, neboť jí etiketa zakazovala dotýkat se při práci císařovnina těla. Císařovna Alžběta nosívala málo šperků a především nepříliš cenných /kromě slavnostních příležitostí/. Snubní prsten nosila na zlatém řetízku na krku. na jejích oblíbených hodinkách z čínského stříbra bylo vyryto jméno Achilleus, což byl císařovnin oblíbený hrdina řeckých dějin.


Lily Hunyadyová

13. prosince 2010 v 10:31 Dvorní dámy
lili


Lily Hunyadyová, narozená roku 1836 ve Vídni, byla jedna z prvních maďarských dvorních dam císařovny. S mladší sestrou Imreho Hunyadyho, Alžbětina ctitele, císařovna uzavřela přátelství v raných 60. letech na Madeiře a trvalo několik let. Lily se v roce 1871 provdala za hraběte Ottu Walterskirchena a žila s ním ve Vídni až do své smrti v roce 1907.

Ida Ferenczyová

13. prosince 2010 v 10:30 Dvorní dámy
idaIda se narodila v roce 1839 v uherské šlechtické rodině. Její přichod ke dvoru zůstává dodnes tajemstvím - Alžbětě byl prý předložen list se jmény několika urozených dam, z nichž si měla jednu vybrat jako dvorní dámu. Všechna jména byla napsána krasopisně, jen jméno Idy Ferenczyové někdo očividně ve spěchu připsal. To Alžbětu zřejmě zaujalo a Ida se stala nejen její předčitatelkou, ale i důvěrnicí na dlouhých čtyřicet let. Byla rovněž prostředníkem mezi císařovnou a Gyulou Andrássym.