Sissi & Nené

15. listopadu 2010 v 20:17 |  Alžběta Bavorská

Nedávno jsem našla ve starém vydání časopisu History zajímavý článek o Sissi a její sestře Nené. A protože se mi opravdu líbil, rozhodla jsem se, že se s Vámi o něj podělím.

Hledá se nevěsta

V roce 1848 usedá na trůn František Josef I (1830 - 1916). Pohledného mladého panovníka do milostného života zasvěcují "hygienické dámy", starší a zkušenejší ženy, které jsou najímány jen proto, aby dopspívajícího aristokrata naučily praktikám tělesné lásky. A jeho matka Žofie Bavorská (1805 - 1872) se zatím rozhlíží po evropských dvorech po vhodné nevěstě. Své želízko v ohni nachází v Mnichově u své sestry Ludoviky Vilemíny Bavorské (1808 - 1892). Co na tom, že budou manželé bratranec a sestřenice? U Habsburků s Wittelsbachy přece nic neobvyklého. Ludovičina nejstarší dcera Helena Bavorská (1834 - 1890), které se říká Nené, vyrostla do mimořádné krásy a i její mírná, zdrženlivá a zbožná povaha bude budoucí císařovně jen ke cti.

"Mamánek" si postaví hlavu

Do habsburského letního sídla V Bad Ischlu přijíždí v létě 1853 na císařské pozvání překvapivě Ludovika nejen se svou 19letou Nené, ale i s teprve 15letou dcerou Alžbětou (1837 - 1898), jíž v rodině neřeknou jinak, než Sissi. Tohle ještě skoro dítě je zcela nespoutané, svobodomyslné a také venkovsky bezprostřední. Právě tím si na první pohled získá císaře. Proslulý "mamánek" František Josef I. najednou nedbá rady své dominantní a tolik zbožňované matky Žofie. Jde za hlasem svého srdce a basta.

Zhrzená snoubenka

Nené ostrouhala! Jaká hrůza a ponížení! V Mnichově přece každé malé dítě ví, že ona se měla stát císařovnou a teď bude všem jen pro smích! Odmítnutá snoubenka! Sestra jí vyfoukla snoubence! "Je to však její vina? Mám jí to vyčítat? A jak dlouho budu muset teď čekat, než pro mě příjde ten pravý?" klade si otázky vždy vážná Nené. Ona však přece umí, narozdíl od Sissi, odpouštět. Útěchu hledá v ústraní a v modlitbách. Podlomené a i tak nepříliš velké sebevědomí si napravuje dlouhým postáváním u zrcadla. "Nezůstanu nakonec na ocet? Neskončím v klášteře?" Její nesporná krása jí jistě pomůže najít muže, ale kdy...?

To je terno!

Už 22leté Heleně, na svou dobu tedy takřka neprovdané "staré panně", přivádí matka Ludovika do cesty zajímavou partii v roce 1856. Je jí Maxmilián Anton (1831 - 1867), syn knížete Maxmiliána Karla Thurn-Taxise z jednoho z nejzámožnějších rodů Evropy. Získat do rodiny sestru rakouské císařovny, to je pro Thurn-Taxise terno (stejně jako pro ženichy dalčích Sissiných sester). Thurn-Taxisové totiž nejsou s Winttelsbachy v aristokratické hierarchii v rovnoceném postavení. Bavorský král Maxmilián II., který ke sňatku musí udělit souhlas, nakonec řeší kompromisem, že Helena bude po svatbě sice knežnou Thurn-Taxisovou, ale zárověň si ponechá svůj titul vévodkyně bavorské s oslovením Její královské Veličenstvo. V Possenhofenu se koná v srpnu 1858 slavná svatba. Mezi svatebčany chybí jen Sissi. Není to však proto, že by nad sesterským vztahem visely mráčky. Císařovna se právě zotavuje z porodu dlouho očekávaného následníka trůnu Rudolfa (1858 - 1889).

Císaři se neodmlouvá!

Sissi se ve Vídni, kde jí dvorský život vůbec nepřirostl k srdci, doslova dusí. Touží po svobodě, nemůže si pomoci, a tak situaci řeší únikem do zahraničí. V roce 1860 se vydává na ostrov Madeiru, kde během půlročního ozdravného pobytu jakoby mávnutím kouzelného proutku pookřeje. Po návratu ke dvoru se její stav opět prudce zhoršuje a upadá do hlubokých depresí, a tak v roce 1861 přichází od Františka Josefa švagrovi Thurn-Taxisovi zvláštní prosba. "Mohla by Nené doprovodit Sissi na Korfu?" ptá se císař. Maxmilián Anton zprvu váhá. Jeho manželka je přece jen matkou dvou malých dcerek a měla by se tedy spíš věnovat mateřským povinnostem, než dělat společnici sestře. Císařká prosba se však neodmítá. O děvčátka se postará babička Ludovika v Possenhofenu a Maxmilián Anton doprovází milovanou manželku na loď do Terstu, odkud se Nené vydává na Korfu za nemocnou Sissi.

Milostnátrápení

Sestry si padnou do náruče a pak už podnikají dlouhé procházky po ostrově, během kterých si povídají o všem, co je tíží. Císařovna si stežuje na chladnou atmosféru u vídeňského dvora, na nekonečné útoky tchýně a její věčné špiclování. Nené se snaží Sissi předsvědčit, že "milá tetička" to nemyslí tak zle. Probírají i intimní otázky. Sissi starší sestře naznačje, že se v náručí císařského manžela necítí dobře a že už nechce znovu otěhotnět. Na oplátku se dozvídám že ani v Řezně, sídelním městě Turn-Taxisů, není vše zrovna ideální. I když Nené vede ze všech sester nejspokojeněkší manželství, i ona pokukuje po jiném muži.

Výčitky svědomí

Nené se zamilovala do důstojníka od hulánů a šla za hlasem svého srdce, přestože byla tato situace bezvýchodná. Ty výčitky svědomí! "Manžel o tom samozřejmě nemá ani tušení, ale myslet na jiného je přece hřích." vyčítá si bigotní katolička. U Maxe Antona cítí jen chlad. Zato když slyší, jak je Sissin manžel František Josef I. stále bouřlivý a vášnivý, pomyslí si, že po jeho boku by byla přece jen možná šťastnější.Takové myšlenky ale okamžitě zapudí. Cestou domů do Řezna se Nené musí ještě zastavit ve Vídni, aby císaři poreferovala, jak se na Korfu daří Sissi.

Je stále nesnesitelnější

Nené osud uštědřuje jednu ráno za druhou. V roce 1867 jí předčastně umírá manžel a ona se musí postavit do čela rodu Thorn-Taxisů. Stará se o veškeré záležitosti rodiny, než dospěje její nejstarší syn. Pochová dvě ze svých čtyř dětí, ale svůj úděl nese velmi statečně. Ještě stačí dodávat útěchu své císařské sestře. A Sissi, čím víc stárne, tím víc kousavější je k druhým. Zpátky se drží jen v rodinném kruhu, na setkání v milovaném Possenhofenu. Touhu po cestování a dálkách jako by ale měly wittelsbašské sestry v krvi. Ovšem jejich cesta na britské ostrovy na jaře v roce 1888 není štastná. Tady dochází mezi Nené a Sissi k ostrému rozporu.

Hádka kvůli královně Viktorii

Sissi se v Anglii nechová k Nené vůbec přívětivě a zřejmě si na ní vylévá zlost, protože jí císař požádal, aby se na ostrově Wéight setkala s královnou Viktorií. To Sissi nejde hrubě pod nos, protože anglickou panovnici nemůže prostě vystát. V Londýně se setry ošklivě pohádají a Alžběta dokonce ve své básni nazve Helenu čarodějnicí: " Mé sestře Heleně... Za to, že ztratila jsem všechnu sílu, vděčím té čarodějnici dílu, která zlo plodit umí..." Součastná německá spisovatelka Singrid-Maria Grössingová soudí o jádru sesterské roztržky, že "je možné, že Nené už nedokázala snášet věčné nářky a nespokojenost své sestry a otevřeně prohlásila, že toho má dost".

Smíření před smrtí


Čas náročnými povinnostmi vyčerpané Nené se naplnil na jaře roku 1890. Její zdravotní stav se prudce zhoršuje na k poslednímu rozloučení s nasmrt nemocnou do Řezna spěchá i císařovna Sissi. Jejich poslední smířlivá slova v angličtině, kterou spolu sestry vždy hovořili, si do svého deníku zapisuje Sissina dcera Marie Valerie: "We two have had hard puffs in our lives ( Životy nás obou zasáhly kruté rány), řekla mamá "Yes, but we had hurts (Ano, ale měly jsme citlivá srdce)," odpověděla teta Nené.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helop helop | 11. června 2012 v 15:10 | Reagovat

fakt hustý

2 Kikina Kikina | 2. května 2015 v 13:51 | Reagovat

Já Sissi a Nené vždycky obdivovala v historii, ale jako je to fakt drsný, co prožívaly :(((

3 Harlem Harlem | Web | 9. září 2016 v 6:24 | Reagovat

nebankovni pujcky bez nahledu registru [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama