Feministka Sissi

3. listopadu 2010 v 17:27 |  Alžběta Bavorská
"Císaři po boku vládne / Rodem, duchem spřízněná /
V kráse, která neuvane / Císařovan vznešená / Bože
račiž přízeň svoji / Habsburskému domu dát / Františkovy
Josefovi / Alžběte rač požehnat! "

Zpívalo se v páté sloce císařské hymny, jejiž hudbu složil v roce 1797 Josepf Hayd pro
Františka II. Učinil tak po návratu z Anglie, kde byl fascinován královskou hymnou God Save the King. Zatímco v hudbě se Rakouské císařství impéiu vyrovnalo, ba ho i předčilo, jeho moc neustále upadala.
Romantický kýč o "císařovně Sissi", jejž vytrvale udržuje při životě i série filmů z padesátých let s Romy Schniderovou v hlavní roli, nemá pochopitelně s realitou mnho společného. V realitě je romatický snad jen úvod, kdy mladý panovník přijíždí roku 1853 do Bad Ischlu, kde mu má být na základě rodinných pletich "dvorně podstrčena" Alžbětina starší sesta Helena, která je pro úlohu císařovny od mládí tvrdě vychovávaná. Avšak František se okamžitě zamiluje do mladší z obou bavorských princezen ( a svých sestřenic), patnáctileté Alžběty.
Idyla však netrvala příliš dlouho a manželství se po čse rozpadlo, byť formálně je ukončila až Ažbětina smrt v roce 1898, kdy jí v Ženevě probodl srdce pilníkem italský anarchista Luigi Luccheni.
V osobě své manželky se však Franišek Josef neúspěšně střetl s modernitou. Alžběta, povahou spíše amazonka, je dodnes uctívaným pravzorem moderní aktivní a samostatné ženy, skutečné feministky. Od mládí ráda sportovala, plavala a byla považována za jednu z nejlepších jezdkyň své doby - navíc na koni jezdila "mužským" způsobem be z dámského sedla rozkročmo. Byla téměř posedlá svým vzhledem a tělo sužovala drastickými dietami - jedla jen ovoce a pila š´távu ze syrového masa. Její váha nikdy nepřhoupla pře 55 kg a podle autorky jejíhož ivotopisu, Brigitte Hammannové, vykazovala veškeré znaky mentální anorexie.
Alžběta a František byli lidé z jiných světů a těžko se divit ochladnutí jejich vztahu. Přesto vzpodili tři dcery a následníka trůnu, korunního prince Rudolfa. Ten však v roce 1889 spácha na zámku Mayerlingu za dodnes záhadných okolností společně se svou sedmnáctiletou milenkou Mary Vetserovou.

Zdroj: Reflex speciál

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lucy | 30. června 2013 v 13:08 | Reagovat

Nebyla Helena starší než Alžběta ? V tom článku máš napsáno ,,Alžbětina mladší sestra Helena. Jinak pěkný článek .

2 Lucy Lucy | 30. června 2013 v 13:08 | Reagovat

Nebyla Helena starší než Alžběta ? V tom článku máš napsáno ,,Alžbětina mladší sestra Helena. Jinak pěkný článek .

3 alzbeta-sissi alzbeta-sissi | E-mail | 2. prosince 2013 v 9:37 | Reagovat

[1]: Ano, máš pravdu. Už jsem chybu opravila. :) Děkuji za upozornění.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama