Říjen 2010

Císařovnina kosmetika

23. října 2010 v 19:20 Zajímavosti

Pleťové vody

Pleťová voda osvěžuje a vypíná pleť. Navíc odstraňuje zbytky odličovacích prostředků a nečistot. Pleť je důkladně vyčištěna a póry se stáhnou.
Použití:několik kapek nakapeme na ruku a jemně vmasírujeme do obličeje.
Ale pozor: pleťová voda s obsahem alkoholu může při častém používání zničit ochranou vrstvu pleti.


Růžová pleťová voda
růžová voda (zklidňuje,protizánětlivá)
borax (podporuje prokrvení)
benzenová tinktura (osvěžuje,prokrvuje)
voda z květů pomerančovníku (naparfémuje)


Výroba růžové vody

100g čerstvých růžových lístků
1/4 l destilované vody
Destilovanou vodu zahřejeme a přelijeme jí růžové lístky.Zakryjeme a necháme stát na tep-lém místě nejméně 3 dny.Poté prolijeme filtrem a růžové lístky dobře vymačká-me.Výtažkem naplníme flakon a uchováváme v chladu.Stejným způsobem vyrobíme vodu i z květů pomerančovníku.


Tuto čistící vodu Sisi od roku 1870 používala často. Pleťová voda má pleť chránit před záněty a nečistotami. Dnes je známo, že borax a benzoe mohou narušit ochranou vrstvu pleti.

Citrónová voda

30ml čerstvé šťávy vymačkané z citronů
50ml vody z květů pomerančovníku
100ml destilované vody

Všechny složky promísíme.Slijeme do láhve a důkladně protřeseme.Díky obsahu kyseliny a typické vůni citrónová voda osvěžuje a pozvolna obnovuje ochranou vrstvu narušené pokožky.


Jahodová maska

Toto byla Alžbětina nejoblíbenější maska, rozdrcené jahody si mazala na obličej a krk. Protože rozmačkané čerstvé jahody na obličeji špatně drží, je tu jeden malý vylepšováček.
Rozmačkané čerstvé jahody promícháme se 2 čajovými lžičkami tvarohu a 1 čajovou lžičkou medu.


Žloutková maska

1 žloutek
1 čajová lžička včelího vosku
5ml olivového oleje (kvůli vůni lepší sojový nebo avokádový olej)
Všechny přísady smícháme a štětcem naneseme na obličej a krk.Vhodná pro jemnou,citlivou pleť,výživná,vyhlazuje.


Okurkový obklad

1/2 salátové okurky
1 polévková lžíce včelího medu

Nastrouhanou a dobře okapanou okurku smícháme s medem a vzniklou pastou potřeme obličej,krk a dekolt.Osvěžuje zvláště v létě nebo po prohýřené noci.


Maska z ovesných vloček

1/2 šálku ovesných vloček
1/2 šálku mléka
2 polévkové lžíce růžové vody

Ovesné vločky a mléko svaříme v hustou kaši.Necháme trochu vychladnout a potom vmícháme růžovou vodu.Teplou pastu nanášíme na obličej,krk a dekolt.
Účinek:vyhlazuje,vypíná (speciálně pro starší pleť)

Alžběta milovala přirozenost a odmítala veškeré umělé barvení, přesto stejně jako spousta jejích současnic používala barvu na obočí a "rtěnku" a "tvářenku".

Barva na obočí

-podržet talíř nad svíčkou,vzniklé saze vtíráme štětečkem do obočí


Rtěnka a rumělka na tváře

K sazím z očazeného talíře přidáme ricinový olej,včelí vosk a kousek kamejníku barvířského,který vše zbarvil.


Jeden den v životě císařovny

23. října 2010 v 19:06 Zajímavosti
Kdo si to chce zkusit, nesmí chtít ráno vyspávat. Budík totiž zvonil už v šest. Ale potom rozhodně nebyla snídaně.
6:00 Následovala koupel - rozumí se, že chladná, kvůli prokrvení a péči o pleť. Pak masáž celého těla. To už uplynuly dobré dvě hodiny.
8:00 Teď konečně nastal čas na skrovnou snídani: sklenička mléka, kousek ovoce, případně šálek čaje. Žádné žemle, máslo a marmeláda. A tvrdá práce na kráse pokračuje: masky, vtírání olivového oleje a samozřejmě péče o vlasy.
8:30 Vlasy byly Sisina pýcha. A i bez mytí, které se provádělo jen jednou za tři týdny, ale zabralo celý den, trvala procedura česání každé ráno tři hodiny.
11:30 Ale co znamená "ráno"? Mezitím už uplynulo dopoledne... Veličenstvo má pořád ještě na sobě župan. Teprve teď totiž přijde na řadu oblékání. Na to je nutno opět plánovat další tři hodiny - podle toho, co je v plánu na odpoledne. Rychleji to šlo, když Sisi oblékala jezdecký nebo lovecký kostým. Když měla mít róbu, trvalo to ještě déle. Jen na zašněrování slavného vosího pasu potřebovaly dvorní dámy hodinu, potom se Sisi dala do svých šatů zašít - to samozřejmě nějakou dobu trvalo. (Pro ty, které ji napodobí: je to skutečně spolehlivá metoda proti nežádoucím pokusům o sbližování ze strany mužského pohlaví!)
14:15 Ale císařský oběd trval jen několik minut: musel stačit šálek masového vývaru.
14:30 Potom se šlo do přírody a na řadě byla chůze. Sisi neprovozovala to, čemu dnes říkáme jogging, ale její rychlý krok bychom mohli označit jako "walking". Přitom císařovna ostatně neposilovala jen sebe, ale do formy se nedobrovolně dostávaly i dvorní dámy, které vždycky musely supět za ní.
17:00 Mezitím už bylo pět odpoledne - čas převléknout se na večeři. Když si komorné pospíšily, vybyla ještě hodinka ke hraní s dětmi...
19:00 ... než se v 19.00 šlo na rodinnou večeři. V případě, že se císařovna cítila dobře. Když ne, raději stolovala sama ve svých komnatách.
20:00 S jídlem, které Sisi beztak jen uždibovala, brzy skončila, potom většinou odešla se svou přítelkyní a dvorní dámou Idou Ferenczyovou, s níž si večer ještě chvíli povídala. Nejpozději v půl jedenácté se šlo spát. Ida Ferenczyová mezitím přítelkyni připravila do postele,
22:30 vykartáčovala jí dlouhé vlasy, připravila masku z jahod, která zůstala na obličeji celou noc, a namočila prostěradla, do kterých se Sisi přes noc balila, aby zabránila ochabnutí svalstva a celulitidě.
O sladkých snech však nemohla být řeč ani teď, protože Sisi rozhodně nespala v hedvábí a prachových peřinách, nýbrž na tvrdé železné posteli bez polštáře. A úniku nebylo ani o dovolené: postel vždycky cestovala s ní.


Z hříček o královnách: Záskok pro Sissi (útržek rakousko-uherský)

23. října 2010 v 18:37 Filmová tvorba
Z hříček o královnách: Záskok pro Sissi (útržek rakousko-uherský)
sissi

V roli rakouské císařovny Jana Hlaváčová (1995). Dále hrají: H. Maciuchová, S. Skopal, J. Sovák a J. Jirásková. Kamera A. Nožička. Scénář a režie O. Daněk

Děj:
Je konec léta roku 1885. Kroměřížský zámek žije slavnostní atmosférou - právě se tu s císařem Františkem Josefem setkává ruský car. Pro vznešené publikum tu hraje vídeňský Burgtheatr i jeho půvabná herečka Kateřina Schrattová. Prostřednictvím intendanta divadla je herečka nečekaně pozvána na noční schůzku s Jejím Veličenstvem císařovnou Sissi. Kateřina Schrattová nemá nejmenší tušení, co by jí mohla císařovna chtít.
Rozměrný dialog obou žen je jádrem naší hříčky. Je to rozhovor intimní, plný náznaků, jemné ironie i sebeironie, nic v něm není řečeno otevřeně. Mnohého je třeba se dovtípit...

Korunní pric Rudolf (2006)

23. října 2010 v 18:14 Filmová tvorba
Korunní princ Rudolf (2006) / Kornprinz Rudolf
Korunní princ Rudolf

Žánr: 
 Biografický/drama/historický/romantický

Země:
Rakousko/Francie/Německo/Itálie

Délka:
180 min.
Hrají:
Max von Thun, Vittoria Puccini, Caroline Athanasiadis, Gabriel Barylli, Wolfgang  Böck aj.

Režie:
Robert Dornhelm 

Obsah:
Výpravná minisérie, jež vznikla ve spolupráci Rakouska, Itálie, Francie a Německa, se věnuje postavě mladého prince Rudolfa Habsburského, syna císaře Franze Josefa a oblíbené císařovny Sisi. Jeho divoká a nespoutaná povaha předurčila jeho tragický osud. Nikdy se nedočkal trůnu ani skutečného uznání otce, i když by díky liberální mysli patřil k moderním a osvíceným evropským panovníkům. Spoustu sil však mladíkovi sebraly jeho milostné aféry, které později vystřídala osudová láska k mladičké baronesse Mary Vetserové. Rudolf v roli následníka usiloval o evropský mír a sblížení národů, což odporovalo smýšlení konzervativních kruhů kolem císaře. Miloval právě tak Prahu jako své temperamentní Maďary. Politický sňatek s belgickou princeznou Stephanií mu nepřinesl příliš štěstí. Nevinná krása Mary Vetserové na něj zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Oficiálně jim nebylo dovoleno spolu žít, odloučit se však od sebe nedokázali.

Video:

Úvod do blogu

23. října 2010 v 17:39 Úvod


   Císařovna Sissi,
žena, která se už za svého života stala legendou. Žena, která dodnes udivuje svou krásou celý svět. Už když vyslovíte její jméno, cítíte, že se musí jednat o neobyčejnou osobu, která se ale bohužel narodila do příliš obyčejného a konvenčního světa 19. století.
   Ti, kdo měli čest ji poznat tvrdili, že se jedná o velmi krásnou a inteligentní ženu s laskavou tváří, elegantním vystupováním a překrásnými, tmavými vlasy. Ti, kdo ji ale znali lépe o ní tvrdili, že byla velmi náladová, tvrdohlavá, temperamentní a impulzivní. Přesto však měla romantickou povahu, často a ráda psala básně a mívala sklon ke snění.
   Alžběta si dokázala získat lidi svým zjevným šarmem, důvtipem a hlubokýma očima. Svým zjevem fascinovala prý každého, kdo ji spatřil. Měla to, čemu my dnes říkáme kouzlo osobnosti. Právě tímto kouzlem si dokázala podmanit celé Maďarsko. Včetně hraběte Andrássyho. 
   František Josef jí prý celý svůj život miloval, ačkoliv jim manželství značně znepříjemňovala jeho matka, kterou Alžběta nesnášela. Stejně, jako nesnášela Španělskou etiketu, proti které se snažila ze všech sil bojovat. 
   Ačkoliv já se narodila o skoro 160 let později, tato žena mě, stejně jako spoustu dalších, naprosto uchvátila. Životem, krásou i svým tragickým koncem. Proto jsem se rozhodla, věnovat jí a jejímu blízkému okolí celý tento blog. Doufám a budu se snažit, aby se Vám tady líbilo a abyste se sem často a rádi vraceli. Mým úkolem je, aby jste se tady toho dozvěděli o této fascinující ženě co nejvíce a abyste mohli říct, že ji znáte.

                                                         S přáním hezkého čtení
                                                                              Redaktorka blogu

Sissi (1955)

17. října 2010 v 19:51 Filmová tvorba
Sissi (1955)
sissi 95
Žánr:
romantický / poetický / drama
Země:
Rakousko
Délka:
105 minut
Hrají:
Romy Schneider, Karl Böhm, Magda Schneider, Josef Meinrad, Peter Weck
Režie:
Ernst Marischka


Obsah:
Arcivévodkyně Sofie hledá vhodnou ženu pro svého syna, rakouského císaře Franze Josefa. Volba padne na Nené, nejstarší dceru její sestry Ludoviky. Helenina mladší sestra Sissi doprovází Helenu a Ludoviku na výletu do Bad Ischlu, kde se mají Nené a mladý císař poznat . Po příjezdu do Bad Ischlu se točí vše kolem Nené. Aby Sissi unikla tomuto zmatku, jde rybařit. Přitom se potká s císařem Franzem Josefem, který je ihned unesen její přirozeností a krásou...    


Císařovna Sisi (2009) foto

17. října 2010 v 19:35 Filmová tvorba
sisi v opeře
sisi
sofie
sisi s otcem
sofie, franc, sisi
sisi a franc
franc
Gyulo Andrássy
dfgh
sisi franc a dvorní dáma
zamilovaný pár
tanec
sd
                                              

Císařovna Sisi (2009)

17. října 2010 v 18:16 Filmová tvorba

Císařovna Sisi (Sisi)
sissi

Natočeno: Itálie/Německo/Rakousko 2009
Žánr: Drama/Historický/Romantický
Hrají: Cristiana Capotondi, Martina Gedeck, Xaver Hutter, Herbert Knaup, Franziska Sztavjanik, Friedrich von Thun, Christiane Filangieri, Fritz Karl, Licia Maglietta, David Rott, Franziska Sztavjanik, Lena Reichmuth, Babsy Artner, Pasquale Esposito, Veronica Roder a další

Obsah:
Když se císař František Josef I. seznámil s okouzlující Alžbětou Bavorskou, přezdívanou Sissi, byla to láska na první pohled. Jejich společné štěstí ale nemělo dlouhého trvání. Svobodomyslná Sissi se jen těžko podřizuje tuhému dvorskému protokolu a její chování ji vynese odpor na mnoha stranách. Ty nejtěžší okamžiky ji však teprve čekají…

Video: